Kira Yardımına Gelir Vergisi Yok!

Ali Güvenç Kiraz, kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan arsa maliklerinin müteahhit tarafından kendilerine yapılan kira yardımlarının veya tahliye yardımlarının nasıl vergilendirecekleri konusunun hep önemli bir sorun olarak görüldüğünü açıkladı.

Kentsel dönüşüm süreci içerisinde birçok farklı konuda yeni yeni sorunlar oluştuğunu söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, özellikle çok yoğun bir inşaat faaliyetinin sürdürüldüğü bu dönemde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan arsa maliklerinin müteahhit tarafından kendilerine yapılan kira yardımlarının veya tahliye yardımlarının nasıl vergilendirecekleri konusunun hep önemli bir sorun olarak görüldüğünü açıkladı.

Özelgede yanıt Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu bir özelge ile bu konudaki sorulara çok açık bir cevap verdiğini anlatan Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Binanızı kat karşılığı satış vaadi sözleşmesi ile inşaat şirketine verilmesinde inşaat şirketi tarafından yapılan kira yardımlan, tarafınıza verilecek dairelerin inşası için yapılan harcamalann bir unsuru olup iktisap edilen gayrimenkulün maliyet bedeli içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle müteahhit tarafından yapılan kira yardımlan için tarafınızca herhangi bir beyanda bulunulması gerekmemektedir” diye konuştu.

Avukat Kiraz, bu özelge ile artık kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan arsa sahiplerine yapılan kira yardımlarının inşaat bedeli içerisinde kabul edilen bir değer olarak sayıldığını ve beyanname verilerek gelir vergisi olarak ödenmesine gerek olmadığını söyledi.

Kaynak: http://goo.gl/eOGcTz

Archive
Eylül 2020
P S Ç P C C P
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930